TURLAR \ Yurt Dışı Turları
BALKAN TURU
 

 

BALKAN TURU
Priştina-Üsküp-Manastır-Resne-Ohrid-Tiran-İşkodra-Budva-Kotor-Dubrovnik-Poçitel-Blagaj Tekkesi- Mostar- Saraybosna
 
1.GÜN:İSTANBUL / PRİŞTİNA / PRİZREN / ÜSKÜP
Esenboğa Havalimanı terminali Türk Havayolları veya Pegasushavayolları  kontuarı önünde saat 06:00’de buluşma. Check-in işlemleri sonrası İstanbul üzerinden yapılacak aktarmalıuçak seferi ile 2008 Şubatı’nda Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş ve Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok devlet tarafından tanınmış olan, Osmanlı tarihinde de birçok dönemde kilit roller üstlenmiş Kosova’nın başkenti Priştine’ye saat 13:05’te hareket ve yerel saat ile 13:40’da varış. Havalimanında bizleri bekleyen özel lüks transfer aracı ile tarihi 15 asır geriye kadar giden bu güzel şehri tanıtan panoramik bir şehir turu yapacağız. Panoramik turumuz esnasında 19. yüzyıldan kalma Saat Kulesi, Kosova Müzesi, Osmanlılar’ın 15. yüzyılda yaptırdığı Fatih Sultan Mehmed Külliyesi, Yaşar Paşa Camii ve 1389 Kosova Muharebesi sonucu burada öldürülmüş Osmanlı Padişahı I. Murad Hüdavendigâr’ın türbesi ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Ardından otobüsümüz ile Prizren’e hareket ve 1 saatlik kısa bir yolculuktan sonra varış. Osmanlı’dan birçok eserin bulunduğu Kosova’nın diğer önemli merkezi olan Prizren’de yapacağımız şehir turunda Halveti Tekkesi, Aziz Nikola Kilisesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Osmanlı mezarlığı, dönem mimarisinin en güzel örneklerinden Sinan Paşa Camii, savaşın yıkıcı etkilerini hâlâ görebileceğiniz Sırp mahallesi ve Roma döneminden kalan Şehir Kalesi göreceğimiz yerler. Turun sonunda akşam yemeğini alacağımız Prizren’ninmeşhurköftesinitadacağımızBesimi Restaurant ‘a geçeceğiz. Sonundaisediğer bir genç Cumhuriyet olan, Osmanlı kültürünün hem erken hem de geç dönemde merkezlerinden biri olmuş Makedonya’nın başkenti Üsküp’e geçeceğiz. Geceleme otelimizde.
2.GÜN: ÜSKÜP
Sabah otelde alınan kahvaltının ardından otobüsümüzle Üsküp’e varış. Panoramik ÜSKÜP şehir turumuz esnasında , tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, Taş Sokakları ve Tarihi binaları ile Türkçarşısı,Çarşıdaki kuyumcular sokağı, Üsküp Kalesi,
Vardar Nehri,16. yy.’dan kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahallesi, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii,Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat kulesi, Üsküp Meydanı,vemeydanda 2011 senesiiçindeaçılanveYunanistan’la politik soruna yol açan büyük Aleksandar’ın devasa heykeli,ÇarSamuel ve Kiril Metod heykelleri, eski ve şuanda restaurant olarak hizmet veren tren istasyonu, Hükümet Binası, Meclis, 17. yy.’dan kalma St.SpasKilisesi,Rahibe Teresa Anıtı,Rahibe Teresa’nın Evi görülecek yerler arasındadır.Çarşıda alışverişleriniz için serbest zaman.. Şehir turumuz sonrasında otelimize transfer ve serbest zaman.Geceleme Üsküp’te ki otelimizde.
 3.GÜN: ÜSKÜP / MANASTIR / RESNE / OHRİD
Sabah alınacak kahvaltıdan ardından Ardından Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti Manastır’a(Bitola) gidiyoruz. Makedonca’da da Manastır anlamına gelen ‘Bitola’ adıyla anılan bu güzel şehri tanıtan turumuzda Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Cami ve İshak Çelebi Camii göreceğimiz yerler arasında. Manastır’da ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu İdadiyi (Askeri Lise) ve buradaki Atatürk Müzesi’ni de ziyaret etme şansını bulacağız. Öğle yemeğini Elveda Rumeli ekibinin kaldığı EpinalHotel’de öğlen yemeğini alıyoruz.(Öğlen yemeği ekstradır). Manastır sonrasında ki ilk durağımız 1908 yılında Enver Bey ile beraber dağa çıkan ve II. Abdülhamid’in meşrutiyeti yeniden ilan etmesiyle sonuçlanan Jön Türk Devrimi’nin öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi olan Resne. Burada Niyazi Bey’in Fransa’daki Château de Chenonceau’yu örnek alarak yaptırdığı evi ziyaret edeceğiz.Turumuzun sonunda UNESCO’nun Doğa ve Kültür Mirası Listesi’ndeki, Arnavutluk ile Makedonya arasında sınır oluşturan, muhteşem Ohri Gölü’nün Osmanlı’nın Balkanlar’daki önemli üslerinden biri olmuş tarihi Ohrid şehrini tanıtan bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan, 9. yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anıtı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz Bakire Meryem Kilisesi, 13. yüzyıl Doğu Hıristiyanlığı’nın en görkemli mabedlerinden Aziz BogorodicaPerivleptos, Heykeller Galerisi, Samoil Kalesi, Aziz Panteleimon Manastırı, Çınar Meydanı ve Ohrid Pazarı göreceğimiz yerlerden bazıları.Tursonundaotele yerleşme.GecelemeOhrid’te ki otelimizde.
4. GÜN OHRİD / TİRAN / İŞKODRA / BUDVA
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra kafasansınırkapısından Arnavutluk’a geçiyoruz. Yol üzerinde Elbasan ve Dıraç şehirlerini panoramik olarak gördükten sonra, 20. yüzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca’nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar’ın dağlık ülkesi Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varış. 1614’te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920’de Arnavutluk’un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerlerden bazıları. Tiran turumuzun ardından Lezhë’de Arnavutluk’un 15. yüzyılda yaşamış büyük kahramanı İskender Bey’in mezarını ziyaret ettikten sonra, Arnavutluk’taki son durağımız olan İşkodra’ya geçiyoruz. Buradaki tarihi kale ve şehir surları göreceğimiz yerler. İşkodra’dan sonra özel otobüsümüz ile 2006 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olan, Avrupa’nın resmi olarak tanınan en genç devleti Karadağ’a geçiyoruz. Adriyatik Sahili’ndeki olağanüstü manzaralı yollardan geçerek, son yıllarda Güney Avrupa’nın en gözde tatil mekanlarından birisi hâline gelen Budva’ya varış, otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
5.GÜN : BUDVA / SV. STEFAN / KOTOR / DUBROVNİK
Sabah otelde alınacak kahvaltının ardından Karadağ Sahilleri’ndeki turumuza Budva’dan başlamak üzere otelden hareket.Budva’dan 20 km uzaklıkta ki Kotor’da Ortaçağ’a ait,eskişehri,AzizTripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazılarıdır. özellikle ünlülerin rağbet ettikleri, bakir bir koy üzerinde bulunan Sveti Stefan’a geçiş ve serbest zaman. Daha sonra dar boğazlarla Karadağ’ın iç kesimlerine dantela gibi giren muhteşem Kotor Körfezi’nin içinde yer alan Kotor’a varış. Tarih boyunca korunaklı konumu sayesinde Osmanlılar tarafından ele geçirilemeyen ve böylece ekonomisini İtalyan devletleri ile yaptığı ticarete dayandırmış Kotor’da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Ardından Tivat kasabasına gideceğiz. Buradan bineceğimiz feribot ile Kotor Körfezi’ni geçtikten sonra karşı sahildeki HercegNovi’ye varış. 200 yıllık Osmanlı egemenliğinde Yeni Hersek adıyla da anılan bu kasabadan geçtikten sonra Eski Yugoslavya’yı oluşturan üç ana devletten biri olan, Katolik mezhebini benimsemiş olması ve daha çok Adriyatik Sahili’ne hakim coğrafyası sebebiyle, Balkan kültüründen ziyade İtalyan-Akdeniz kültürüne yakınlığıyla bilinen Hırvatistan’a geçiyoruz. Manzaralı, kısa bir yolculuğun ardından, İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik’in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bünyesinde muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran Dubrovnik’e varış. Bu güzel şehri tanıtan turumuza öncelikle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic’in Heykeli, tarihi Çeşme ve 14. yüzyıldan kalma Eczane diğer göreceğimiz yerlerden bazıları. Daha sonra bu güzel şehrin büyülü atmosferinde vakit geçirmek için serbest zaman. Turumuzun ardından otele yerleşme ve yürüyerek gezebileceğiniz bu güzel yarımada şehirde serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme Dubrovnik’te ki otelimizde.
 
6.GÜN: DUBROVNİK / POÇİTEL / BLAGAJ TEKKESİ / MOSTAR / SARAYBOSNA
Sabah erken alınacak kahvaltıdan sonra yakın tarihi savaş ve katliamlarla dolu, Türkiye’ye tarihi ve dini bağları olan, Balkanlar’ın tarih ve kültür merkezi Bosna-Hersek’e geçiyoruz. 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı eserleriyle donatılmış bu ülkedeki ilk durağımız 16. yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı köyü Poçitel. Sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konuştuğu bu otantik köydeki gezimizin ardından, Blagaj tekkesi ve 1992 savaşında yıkılan köprüsüyle anılan Mostar’a varış. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek’i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek’in en büyük şehri Mostar’ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557’de Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’in inşa ettiği, ancak 1992’de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004’te Türkiye’nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerler. Mostar’ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz kısa serbest zamanın ardından Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’ya hareket ve nehir yatağı boyunca manzaralı bir yolculuğun ardından Saraybosna’ya varış.Otelimize yerleşme geceleme Saraybosnadaki otelimizde.
 
7.GÜN: SARAYBOSNA
Otelde alacağımız kahvaltı sonrası savaş sırasında Saraybosna’ya nefes aldıran Savaş Tünelini gördükten sonra Başçarşıda’ki turumuza vakit kaybetmeden başlıyoruz.Tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914’te Franz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğiniz Ferhadiye Caddesigöreceğimiz yerlerdendir.Otelimize transfer ve geceleme Saraybosna’da ki otelimizde.
 
8.GÜN: SARAYBOSNA / İSTANBUL
Sabah erken alınacak kahvaltıdan sonra Bosna kaynaklarında ki Vrelo Bosna’yı ziyaret.Ve havaalanına transfer.Bagaj ve pasaport işlemlerinden sonra turumuzun sonu..
DAHİL HİZMETLER:
*TÜRKÇE YEREL REHBERLİK HİZMETİ
*TUR GÜZERGAHI BOYUNCA TRANSFER ARACI
*DUBROVNİK VE KOTOR’DA ZORUNLU YEREL REHBER
*BELIRTILEN VB. OTELLERDE  YARIM PANSİYON DAHIL KONAKLAMA
 *UÇAK BİLETİ VE VERGİLERİ
*SEYAHAT SİGORTASI
 DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
*DAHİL OLDUĞU BELİRTİLMEMİŞ BÜTÜN HİZMETLER
*OTELLERDE YAPILACAK KİŞİSEL HARCAMALAR (TLF,MİNİBAR,KURU TEMİZLEME VB.)
*DAHİL HİZMETLERDE BELİRTİLMEMİŞ ÖĞLEN YEMEKLERİ
*FIX MENÜ AKŞAM YEMEKLERİNDE İÇECEKLER VE MENÜ HARİCİ EKSTRALAR MİSAFİRE AİTTİR.
*MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞLERİ

 

 

 

*ÜLKE GİRİŞLERİNDE DOĞABİLECEK: PASAPORT PROBLEMLERİ VEYA ÜLKEYE GİRİŞİNE İZİN VERİLMEYEN MİSAFİRLERİMİZDEN ACENTAMIZ SORUMLU DEĞİLDİR
NOT:
1-Pasaportların geçerlilik süresi tur başlama tarihinden itibaren ileriye doğru en az 6 ay olması gereklidir.
2-Yurt dışı harcı sizler tarafından herhangi bir devlet bankası aracılığı ile yatırılacağından yatırılacağından lütfen pasaportlarınız ile birlikte almayı unutmayınız.
3-TC vatandaşlık numaranız, ve pasaport fotokopilerinizin kimlik bilgilerinizin ve süre sayfasının bulunduğu, nüfus cüzdanı fotokopilerinin en geç 15 Nisan 2012 tarihine kadar aşağıda belirtilen iletişim adres ve numaralarına ulaştırılması gerekmektedir.
4-Yurt dışı uçuşlarda THY nın uyguladığı bagaj limiti kişi başı maksimum 20kg dır.
5- İstanbul dışından katılan misafirlerimize bağlantılı uçuşların saatleri daha sonra bildirilecektir.
6- Uçak saatlerinde meydana gelebilecek değişikler sizlere bildirilecektir.
7- İnternet kanalı ile belirtilen hesaba yapılan havalelerde masraf alınmamaktadır. Tur bilgisi ve isimlerin açıkça belirtilmesi rica olunur.
8- Uçak fiyatlarında meydana gelebilecek değişiklikler fiyata ilave edilebilir.
 
 

İsminiz *
Başlık *
Yorumunuz *


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *